Zdjęcia kotów
Home
Forum

Eukanuba
Hill's
Iams
Nutro
Purina
Royal
Waltham
 

 

 

 

 

 

Jak pomóc Twojemu kotu z kamicą moczową

Dlaczego Twój kot potrzebuje diety weterynaryjnej Eukanuba
Celem The Iams Company, producenta karm i diet weterynaryjnych Eukanuba, jest jedno: zdrowie i doskonałe samopoczucie wszystkich kotów i psów. Jeśli Twój kot cierpi z powodu kamieni lub kryształów w moczu, to potrzebuje specjalnej opieki oraz specjalnego pożywienia, którego rodzaj zależy od typu kryształów, jakie tworzą się w jego drogach moczowych. Dla takich kotów opracowaliśmy dwie różne diety weterynaryjne Eukanuba: Struvite Urinary Formula i Oxalate U rinary Formula. Diety te pomagają kotu chorującemu na kamicę moczową odzyskać zdrowie, dając Ci przy tym pewność, że Twój czworonożny ulubieniec otrzymuje optymalne dla niego pożywienie.

Czym jest syndrom urologiczny kotów
Syndrom urologiczny kotów to choroba dolnych dróg wyprowadzających mocz, określana niekiedy skrótem FLUTD. Nie jest to pojedyncza jednostka chorobowa, ale mianem tym określa sięszereg problemów zdrowotnych dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Mniej więcej 10% kotów, jakie trafiają do lecznic weterynaryjnych, ma różnego rodzaju kłopoty z drogami moczowymi, które zaliczane są do schorzeń typowych dla syndromu urologicznego. Około 20 różnych problemów od stanów zapalnych, poprzez tworzenie się kryształów lub kamieni w moczu, do całej grupy innych, mniej rozpowszechnionych, schorzeń daje takie same charakterystyczne objawy:
-częste oddawanie moczu
-utrudnione lub bolesne oddawanie moczu
-mocz zabarwiony krwią
-bóle brzucha (zdarza się, że kot objawia głosem ból, jaki czuje próbując oddać mocz)
-częste lizanie okolic genitaliów

Przyczyny syndromu urologicznego
Syndrom urologiczny może być spowodowany różnymi czynnikami. Jednak bardzo często przyczyną FLUTD jest kamica moczowa, czyli tworzenie się kryształów lub niewielkich kamieni w drogach moczowych. Te struktury drażnią ścianki dróg moczowych, mogą także doprowadzić do ich częściowego lub całkowitego zablokowania, utrudniając, a nawet uniemożliwiając normalny przepływ moczu. Kamica moczowa jest odpowiedzialna za niektóre najcięższe przypadki syndromu urologicznego kotów.

Przyczyny kamicy moczowej
Największy wpływ na pojawianie się kryształów lub kamieni w moczu kotów mają dwa czynniki: odczyn (współczynnik pH) moczu oraz obecność w moczu pewnych minerałów, z których mogą formować się kryształy lub kamienie. Najczęściej spotykanym u kotów typem kamieni moczowych są struvity, czyli kamienie zbudowane z fosforanów amonowomagnezowych. Tworzą się one w moczu o prawie obojętnym odczynie (pH między 6,7 a 7,0) przy wysokim poziomie magnezu. Coraz częściej lekarze weterynarii stwierdzają w kocim moczu obecność kamieni innego typu, a mianowicie zbudowanych ze szczawianów wapnia. Takie kamienie powstają wówczas, gdy mocz ma niski współczynnik pH (poniżej 6,3), a poziom wapnia i szczawianow Jest w nim wysoki. Kryształy lub kamienie moczowe obu wymienionych wyżej typów tworzą się zatem w różnych, a nawet skrajnie odmiennych, warunkach.

Czym odznaczają się nasze diety weterynaryjne Struvite Urinary Formula i Oxalate Urinary Formula Lekarz weterynarii poinformuje Cię, która z tych diet będzie najlepsza dla Twojego kota. Właściwie dobrana dieta może stanowić dużą pomoc w leczeniu kamicy moczowej, gdyż umożliwia zmianę odczynu moczu lub utrzymanie współczynnika pH na pożądanym poziomie, pozwala także odpowiednio zmienić stężenie określonych minerałów w moczu. Dieta weterynaryjna Eukanuba Struvite Urinary Formula zapewnia obniżenie współczynnika pH moczu (do wartości między 5,9 a 6,3) i zmniejszenie w nim stężenia magnezu. Badania wykazały, że oba te efekty pomagają ograniczyć tworzenie się w moczu kamieni złożonych z fosforanów amonowo-magnezowych. Natomiast dieta weterynaryjna Eukanuba Oxalate Urinary Formula powoduje wzrost pH moczu i pozwala na utrzymanie tego współczynnika w przedziale między 6,4 a 6,8. Sprzyja także obniżeniu poziomu wolnego wapnia w moczu. Rezultatem takiego dwutorowego działania diety Oxalate Urinary Formula jest zahamowanie tworzenia się w moczu kryształów i kamieni zbudowanych ze szczawianów wapnia. Obie diety opracowano z myślą o zdrowiu i jak najlepszym samopoczuciu kotów. Są one pożywieniem kompletnym i zbilansowanym, odznaczają się przy tym wyjątkową smakowitością, z czego będziecie zadowoleni i Ty, i Twój kot. Z uwagi na specyficzne potrzeby żywieniowe kotów w pewnych fazach życia, produkty te nie powinny być stosowane u kotów w fazie wzrostu, a także w okresie ciąży i karmienia.

Stosowanie diet weterynaryjnych Eukanuba Struvite Urinary Formula i Oxalate Urinary Formula
Twój lekarz weterynarii zadecyduje, czy Twój kot powinien otrzymywać dietę Struvite Urinary Formula, czy Oxalate Urinary Formula. Udzieli Ci także wskazówek, jak stosować wybraną dietę, aby zapewnić Twojemu kotu najlepszą pomoc. Przestrzegaj ściśle wszystkich zaleceń dotyczących karmienia kota, jakich udzieli Ci lekarz. W odpowiednim czasie lekarz weterynarii może zasugerować zmianę diety na karmę Eukanuba lub Iams dla kotów. Wszystkie produkty Eukanuba i Iams są pożywieniem kompletnym i zbilansowanym, o dobroczynnym wpływie na zdrowie kocich dróg moczowych.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego kota
Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na ryzyko zachorowania na syndrom urologiczny kotów lub kamicę moczową. Za najbardziej istotne uważa się: płeć i wiek kota, czynniki środowiskowe, stres oraz inne stany chorobowe. Niektóre z tych czynników są poza Twoją kontrolą, ale na inne masz wpływ. Możesz na przykład różnymi sposobami pomóc swojemu kotu zmniejszyć do minimum stres, pod którego wpływem się znajduje:
-Nie karm kota resztkami ze stołu i nie dawaj mu za dużo smakołyków.
-Pamiętaj, aby kot miał stały dostęp do miseczki ze świeżą, czystą wodą do picia.
-Karm kota regularnie, zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu.
Twój kot jest zwierzęciem, które ma swoje przyzwyczajenia i lubi unormowany tryb życia. Zmiany ustalonego porządku wywołują u niego stres i mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na syndrom urologiczny. Dlatego staraj się zapewnić swojemu kotu tak regularny styl życia, jak to tylko możliwe.

Opinie kociarzy

Brak komentarzy

 

Jeżeli masz coś do powiedzenia innym opiekunom kotów na temat tej karmy kliknij tutaj

Karmy dla kotow - Eukanuba