Zdjęcia kotów
Home
Forum

Eukanuba
Hill's
Iams
Nutro
Purina
Royal
Waltham
 

 

 

 

 

 

Dieta stosowana w schorzeniach dolnych dróg moczowych

Termin choroby dolnych dróg moczowych (cddm) obejmuje kilka jednostek chorobowych układu moczowego psów i kotów charakteryzujących się podobnymi objawami klinicznymi. Zwierzętom z różnymi schorzeniami dolnych dróg moczowych można generalnie podawać jedną dietę, opracowaną pod kątem leczenia układu moczowego.
Diety WALTHAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM są przeznaczone do stosowania w przypadku chorób dolnych dróg moczowych.
Diety te mają za zadanie:
- powodować wytwarzanie moczu o umiarkowanie kwaśnym odczynie (pH 6.0-6.5)
- zmniejszać stężenie niektórych związków mineralnych w moczu
- zwiększać objętość wytwarzanego moczu.
Diety WALTHAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM utrzymują pH moczu w granicach optymalnych z punktu widzenia zapobiegania tworzeniu kamieni z fosforanów amonowo-magnezowych, a także zapewniają niskie wartości względnego nasycenia moczu, co zapobiega powstawaniu kamieni szczawianowych.

Podstawowe zalety

Główne zalety diet WAL THAM@ Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM są następujące:
- obecność substancji umiarkowanie zakwaszających mocz,
- wysoka zawartość wody w karmie puszkowanej,
- zwiększona zawartość chlorku sodu w suchej karmie,
- ograniczona zawartość magnezu
- kontrolowane poziomy wapnia i szczawianów
- umiarkowanie ograniczona zawartość fosforu i białka.
Przeciwutleniacze
Diety WALTHAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM są wzbogacone w przeciwutleniacze(witaminę E i taurynę) w celu wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmów zwierząt. Ogólny termin "przeciwutleniacze" określa grupę substancji zaliczanych do różnych składników pokarmowych, takich jak witaminy, związki mineralne i inne. Naukowcy coraz bardziej doceniają rolę przeciwutleniaczy w utrzymaniu naturalnych zdolności obronnych organizmu. Polega ona na aktywnej ochronie komórek, między innymi przed procesami starzenia i chorobami.

Odpowiedzi na Twoje pytania

Co to są kamienie fosforanowo-amonowo-magnezowe?
Budulcem większości kamieni moczowych spotykanych u kotów i 50 % kamieni moczowych u psów są fosforany amonowo-magnezowe. U niektórych kotów objawy cddm powodowane' są przez czopy zatykające cewkę moczową. Czopy cewkowe tworzą się w drogach moczowych ze związków mineralnych i materii organicznej, przy czym najczęściej spotykanymi kryształami wchodzącymi w ich skład są właśnie fosforany amonowo-magnezowe. W wielu przypadkach (około 64%) cddm u kotów nie można ustal ić przyczyny występowania objawów klinicznych i określa się je jako idiopatyczne. Karmienie psów i kotów dietami WAL THAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM gwarantuje, że ich mocz będzie nienasyconym roztworem fosforanów amonowo-magnezowych.

Co to jest szczawian wapnia?
Drugim, najczęściej spotykanym związkiem mineralnym tworzącym kamienie moczowe u psów, jest szczawian wapnia. Kamienie zbudowane ze szczawianu wapnia coraz częściej spotyka się także u kotów. Diety zostały tak opracowane, aby niski stopień nasycenia moczu szczawianem wapnia zapobiegał wytrącaniu się jego kryształów. Diety WAL THAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM zmniejszają także ryzyko nawrotów kamicy szczawianowej.

Co oznacza termin "względne przesycenie moczu" i do czego jest on stosowany?
Względne przesycenie moczu jest miarą jego nasycenia związkami mineralnymi. Pomiar metodą względnego przesycenia pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo tworzenia się kryształów.

Jak mierzy się względne przesycenie moczu?
Wyniki pomiarów pH moczu oraz stężenia 12 różnych substancji rozpuszczonych w nim wprowadza siędo programu komputerowego, który liczy względne przesycenie stosując złożone równania. Osiągnięcie wartości względnego przesycenia poniżej 1, oznaczającej, że mocz jest nienasycony, jest podstawą 'skutecznego leczenia kamicy moczowej. Wyższe wartości oznaczają większe prawdopodobieństwo tworzenia się kryształów w moczu.

Dlaczego nie wystarczy pomiar pH moczu?
Odczyn moczu jest kluczowym czynnikiem w przeciwdziałaniu wytrącaniu się kryształów .W moczu wielu zwierząt powstają jednak kamienie zbudowane ze szczawianu wapnia i z tego powodu względne przesycenie nabrało istotnego znaczenia w zapobieganiu kamicy moczowej.

Czy dieta spowoduje rozpuszczenie kamieni zbudowanych ze szczawianu wapnia?
Nie, najlepszą metodą leczenia w przypadku Kamicy szczawianowej jest chirurgiczne usunięcie istniejących kamieni, a następnie stosowanie diety w celu zapobieżenia powstaniu nowych.

Dlaczego musi wzrosnąć objętość moczu?
Większa .objętość moczu powoduje jego rozcieńczenie, dzięki czemu maleje stężenie wszystkich rozpuszczonych w nim substancji. Zwiększa się także częstotliwość oddawania moczu, dzięki czemu nie zalega on w pęcherzu i skraca się czas, w którym mogłyby s1ę wytrącać kryształy.

Żywienie zwierząt chorych na CDDM

Jeśli u zwierzęcia rozpoznano chorobę dolnych dróg moczowych, najczęściej trzeba u niego przez całe życie stosować dietę, która ułatwia opanowanie objawów klinicznych i zapobiega ich nawrotom. Dieta jest przeznaczona dla zwierząt o szczególnych potrzebach i dostępna jest wyłącznie w lecznicach weterynaryjnych. Diety WAL THAM Canine i Feline Lower Urinary Tract SupportTM powinny być jedynym źródłem pokarmu, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Opinie kociarzy

Brak komentarzy

 

Jeżeli masz coś do powiedzenia innym opiekunom kotów na temat tej karmy kliknij tutaj

Karmy dla kotow - WALTHAM