Zdjęcia kotów
Home
Forum

Eukanuba
Hill's
Iams
Nutro
Purina
Royal
Waltham
 

 

 

 

 

 

Specjalna dieta dla Twojego kota

Przewlekła niewydolność nerek występuje stosunkowo często zarówno u psów, jak i kotów. Mimo, że niewydolność nerek może się pojawić u młodych zwierząt, znacznie częściej spotyka się ją u zwierząt w starszym wieku. Pomaganie psom i kotom z chorobami nerek polega między innymi na żywieniu ich zgodnie ze specjalną dietą.Diety WALTHAM Canine i Feline Renal SupportTM oraz Canine Early Renal SupportTM są przeznaczone do leczenia dietetycznego przewlekłej niewydolności nerek u psów i kotów.

Pozdstawowe zalety

Główne zalety diet WALTHAM Canine i Feline Renal SupportTM oraz Canine Early Renal SupportTM są następujące:
- ograniczona zawartość fosforu,
- ograniczona zawartość oraz wysoka jakość białka,
- wysoka koncentracja energii,
- umiarkowanie ograniczona zawartość sodu,
- zwiększona zawartość witamin z grupy B,
- dodatek witaminy E,
- podwyższony poziom n-3 (omega) nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przeciwutleniacze

Diety WALTHAM Canine i Feline Renal SupportTM oraz Canine Early Renal SupportTM są wzbogacone w przeciwutleniacze (witaminę E i taurynę) w celu wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu zwierząt. Ogólny termin "przeciwutleniacze" określa grupę substancji zaliczanych do różnych składników pokarmowych, takich jak witaminy, związki mineralne i inne. Naukowcy coraz bardziej doceniają rolę przeciwutleniaczy w utrzymaniu naturalnych zdolności obronnych organizmu. Polega ona na aktywnej ochronie komórek, między innymi przed procesami starzenia i chorobami.

Odpowiedzi na Twoje pytania

Jaka jest funkcja nerek?
Nerki usuwają z krwi uboczne produkty przemiany materii oraz nadmiar wody i wytwarzają z nich mocz.Wydalane substancje pochodzą z normalnego rozkładu tkanki mięśniowej oraz z pokarmu. .Organizm wykorzystuje pokarm jako źródło energii i budulec do naprawy tkanek. Komórki pobierają potrzebne składniki, a uboczne produkty metabolizmu usuwają do krwi. Właściwe odfiltrowanie zbędnych i szkodliwych substancji ma miejsce w małych strukturach składających się na tkankę nerek, nazywanych nefronami. Poza usuwaniem odpadów, nerki regulują poziom wielu substancji w organizmie, takich jak sód, fosfor i potas. Inna ważna funkcja nerek to regulacja ciśnienia krwi.

Co to jest przewlekła niewydolność nerek?
Przewlekła niewydolność nerek to postępująca utrata zdolności nerek do usuwania odpadów, zagęszczania moczu i zatrzymywania elektrolitów. Toksyny gromadzą się we krwi i wywołują niektóre objawy choroby (osłabienie apetytu, utratę masy ciała, wzmożone pragnienie, wymioty). Przewlekła niewydolność nerek postępuje powoi i. W początkowych stadiach objawy choroby mogą nie być zauważalne. Zaistniałych uszkodzeń nie można naprawić, można jednak wspomóc pracę czynnych nefronów i zmniejszyć tempo pogłębiania się niewydolności.

Jakie są cele postępowania dietetycznego w przypadku przewlekłej niewydolności nerek?
- zapobieganie kumulacji szkodliwych ubocznych produktów przemiany materii we krwi,
- spowolnienie dalszego rozwoju niewydolności nerek przez chronienie czynnych nefronów przed uszkodzeniem.
Diety WALTHAM Canine i Feline Renal SupportTM1 oraz Canine Early Renal SupportTM zostały opracowane specjalnie dla zwierząt z przewlekłą niewydolnością nerek.

Co to Są nefrony?
Nefrony są to malutkie filtrujące segmenciki składające się na tkankę nerek. Organizm nie może zastępować uszkodzonych nefronów nowymi.

Co to jest mocznik?
Mocznik jest ubocznym produktem metabolizmu białek znajdującym się normalnie we krwi. Przy niewydolności nerek jego poziom podnosi się wywołując u zwierzęcia typowe objawy choroby nerek, takie jak śpiączka lub wymioty.

Co to jest białko?
Białko, które Twoje zwierzę zjada jako część swojej diety, jest rozkładane na mniejsze cząsteczki nazywane aminokwasami. Aminokwasy są wykorzystywane przez organizm do wzrostu, zastępowania starych komórek nowymi oraz do regulacji czynności życiowych. Aminokwasy, które nie są potrzebne do tych funkcji, są zużywane do produkcji energii z wytworzeniem mocznika usuwanego z moczem.

Dlaczego poziom białka w diecie jest tak ważny?
Podając zwierzęciu odpowiednią ilość białka możesz ograniczyć stężenie niepożądanych produktów ubocznych, szczególnie mocznika, krążących we krwi. Białko zawarte w diecie powinno być wysokiej jakości, aby w jego przemianach powstawało jak najmniej odpadów oraz aby zawierało aminokwasy (cząsteczki budujące białko) w proporcjach odpowiadających zapotrzebowaniu organizmu.

Dlaczego zwraca się taką uwagę na poziom fosforu w diecie?
W celu spowolnienia rozwoju choroby konieczne jest obniżenie poziomu fosforu w diecie. jeśli nerki nie są w stanie usunąć fosforu z krwi dochodzi do wielu procesów biochemicznych prowadzących do upośledzenia czynności kolejnych nefronów (elementów funkcjonalnych nerek).

Żywienie zwierząt z przewlekłą niewydolnością nerek

Przy opiece nad zwierzętami z przewlekłą niewydolnością nerek szczególnie ważna jest troska
o dietę. Niewydolność nerek często powoduje brak zainteresowania pokarmem. Z tego powodu karmanie tylko powinna wpływać korzystnie na zdrowie, ale także musi być smaczna.
Diety WALTHAM Canine i Feline Renal SupportTM oraz Canine Early Renal SupportTM mają bardzo dobry smak, dzięki czemu mogą skusić nawet najbardziej grymaśne zwierzęta.
Istnieje kilka sposobów, jak możesz pomóc swojemu podopiecznemu:
-przestrzegaj ściśle zaleconych dawek pokarmu i unikaj dodatkowych przekąsek,
-podawaj często małą ilość karmy,
-jeśli zwierzę nie ma ochoty na jedzenie podgrzej karmę do temperatury nieco niższej od temperatury ciała,
-za każdym razem podawaj świeżą karmę.
Zadbaj, aby zwierzę miało stały dostęp do czystej, świeżej wody.

Diety WALTHAM@ Canine i Feline Renal SupportTM oraz Canine Early Renal SupportTM są przeznaczone dla zwierząt mających szczególne potrzeby i są dostępne wyłącznie w lecznicach weterynaryjnych. Powinny być jedynym źródłem pokarmu, chyba że lekarz zalec i inaczej.

Opinie kociarzy

Zuza: Sabinka Czarna je Walthama renal support mokrego odkad zdiagnozowano u niej przewlekla niewydolnosc nerek. Karma jest dostepna w dwoch smakach drob i wolowina i jest nadal jedzona chetnie. Wyniki po poczatkowym leczeniu farmakologicznym poprawily sie, a na tej diecie ulegly dalszej poprawie. Zgadza sie go zjesc nawet gdy odmawia Hills'a k/d, ktorego ma na zmiane. Nie wiem o czym to swiadczy ;-)

 

Jeżeli masz coś do powiedzenia innym opiekunom kotów na temat tej karmy kliknij tutaj

Karmy dla kotow - WALTHAM