Okna uchylne
Zabezpieczenia
Balkony
Okna
Okna uchylne
Ogrody

Okna uchylne - lekceważone zagrożenie

Okna uchylne - chociaż są bardzo wygodne w użyciu, mogą w swojej "fabrycznej" postaci stać się dla kota groźną, a czasem nawet śmiertelną pułapką. Próba skoku kotucha na górną ramę takiego okna potrafi skończyć się wypadnięciem na zewnątrz albo zaklinowaniem kota w zwężającej się ku dołowi szczelinie. Z takiej pułapki zwierzak nie ma prawie żadnych szans ucieczki. O tragicznych skutkach podobnych zdarzeń można przeczytać poniżej.

Najlepszą radą (przede wszystkim w przypadku tradycyjnych okien drewnianych) jest dodanie ograniczników, które dostępne są na rynku w kilku wzorach. Pozwalają one na otwieranie okna w sposób normalny albo uchylny na tyle tylko, aby ryzyko wypadku zmalało do minimum. Prześwit wyraźnie mniejszy, niż średnica głowy kota nie kusi zwierza do skoku, chociaż w przypadku młodziaków (szczególnie młodziaków) pozostaje ryzyko zaklinowania łapki w szparze okna otwartego w sposób uchylny. Przy kotach szczególnie skłonnych do kombinowania wskazane byłoby otwierać okna tylko tradycyjnie nastawiając ogranicznik na prześwit rzędu 3 - 5 centymetrów.

Ważne jest też takie (czyli na tyle wysokie) zamontowanie ogranicznika, aby kot nie mógł go otworzyć sobie łapką - np. w trakcie zabawy nowym elementem wyposażenia.

W przypadku okien plastikowych należy upewnić się, że montowany u nas typ okien posiada wielostopniowe ograniczniki albo zażyczyć sobie ich dodania. Można też własnym przemysłem zamontować ograniczniki podobne do tych stosowanych przy drewnianych oknach.

Mariusz
Forum Koty w Animal

Piszę ten post, aby przestrzec wszystkich posiadaczy kotów. To jest straszna historia,która wydarzyła się w Wielki Piątek. Nasza kotka Nikita bardzo lubiła wychodzić na balkon (pewnie jak każdy kociak). Zawsze przy zamykaniu balkonu wraz z żoną sprawdzaliśmy czy czasem tam nie została. Tym razem w pośpiechu zapomnieliśmy o tym i przed wyjściem z domu zamknąłem balkon bez sprawdzania (może pomyślałem, że Nikita jest w domu). Nie było nas ok. 4 godz.
Po powrocie ukazał nam się straszny widok. Nasza Nikita wisiała martwa na uchylonym oknie. Biedaczka została sama na balkonie. Próbując się dostać do domu przez uchylone okno zaklinowała się i zawisła na nim. Zginęła przez przypadek, chwilę nieuwagi i jeszcze nie możemy w to uwierzyć. Koty są wspaniałymi zwierzętami. Moja historia pokazuje, że świat kota składa się także z wielu śmiertelnych pułapek (nawet w normalnym i bezpiecznym mieszkaniu),dlatego musimy chronić i uważać na nasze kociaki na każdym kroku. Pozdrawiam wszystkich.

M.
Forum Koty w Rokcafe

Uchylne okna są niebezpieczne dla kotów. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy Felix próbował przez uchylony balkon wyjść na zewnątrz. Pilnuję zawsze, aby w czasie gdy okno (balkon) jest uchylony zawsze był w pokoju człowiek. I tak też było tym razem, szybko zabrał biedaka i skończyło sie na strachu. Wcześniej, kiedy jeszcze miałam stare okna, takie z małym lufcikiem u góry, ten cwaniak w kuchni z szafki skoczyl na taki otwarty lufcik. Na szczęście usłyszałam skrobanie kocich pazurków o szkło z pokoju i szybko akrobatę zdjęłam. Strachu sie najadłam co niemiara. Od tamtej pory okna są uchylane, gdy pokój jest zamknięty dla kota lub w pokoju jest człowiek.

Zabezpieczenia u Estravena

Widoczny na zdjęciach typ ogranicznika stosuję z dużym powodzeniem od sześciu lat (wcześniej w użyciu były... sznurki). Zamontowany został nieco powyżej klamek okien. Dla pewności nagiąłem lekko ramiona metalowego uchwytu, aby plastikowa część urządzenia wchodziła tam z niejakim oporem.

Zabezpieczenia u Zuzy

Ja okien nie uchylam wcale, tylko otwieram tak trochę i zakladam ogranicznik. Szpara od gory do dołu jest taka sama, kot nie widzi wiekszego prześwitu wyżej, wiec nie ma motywacji do skakania i niech tę szparę na dole wącha ile chce... Ograniczniki można kupić i zamontować bez większego problemu, w starym mieszkaniu miałam do drewnianych okien teraz mam do pcv. Te byly montowane firmowo, ale już po założeniu okien, więc się da...

Jeżeli masz zabezpieczone okna uchylne i chcesz podzielić się doświadczeniami, napisz do mnie
falka@rokcafe.pl